24/7 PODPORA +421 908 239 357
1michalmadlenak@gmail.com Oravská Jasenica 374

Alarmy a zabezpečenie

V dnešnej dobe už asi nenájdete novostavbu, ktorej súčasťou by nebol zabezpečovací systém (nazývaný aj alarm). Ten totiž ochráni váš majetok nielen pred vlámaním a krádežami, ale tiež pred inými nebezpečnými udalosťami – oplatí sa doň teda investovať. Ako na inštaláciu alarmu pripraviť vašu novostavbu či rekonštruovanú nehnuteľnosť a kto má na túto činnosť oprávnenie?

Čo je zabezpečovací systém

Zabezpečovací systém, skrátene nazývaný aj alarm, slúži na to, aby vás upozornil na neoprávnené vniknutie do chráneného objektu (napr. vášho domu, bytu, budovy firmy a pod.). Takýto systém sa skladá zo senzorov pohybu, senzorov otvorenia dverí či okien a ďalších typov senzorov. Nechýbajú ani vonkajšie sirény na upozornenie okolia, vnútorné sirény na upozornenie osôb v objekte, klávesnice slúžiace na ovládanie či tzv. zabezpečovacia ústredňa, ktorá slúži ako riadiaca jednotka celého systému.

Alarm vás v spojení s príslušnými detektormi môže takisto upozorniť na požiar, únik plynu, únik vody alebo iné nebezpečné udalosti. Kvalitný alarm s možnosťou pripojenia na pult centrálnej ochrany dokáže tiež privolať súkromnú bezpečnostnú službu, ktorá udalosť preverí a prípadného páchateľa odovzdá polícii. Funkcie zabezpečenia ponúkajú aj niektoré systémy smart elektroinštalácie, ktoré dokážu samostatný alarm nahradiť.

Aký alarm do domu a bytu je najlepší? Čo tak bezdrôtový Jablotron |  TopByvanie.sk

Ide to aj bez sekania

Zabezpečovacie systémy môžu s jednotlivými prvkami komunikovať cez kábel, ale aj bezdrôtovo. Väčšina výrobcov ponúka pri svojich systémoch obe možnosti.

Výhodou bezdrôtového alarmu je jeho jednoduchá inštalácia aj do zariadených domov, bytov či objektov. V ich prípade nemusíte kvôli káblom vysekávať drážky či upevňovať elektroinštalačné lišty. Z estetického hľadiska ide o vynikajúce riešenie, bezdrôtové senzory a prvky sú však omnoho drahšie ako tie káblové. Okrem toho v nich musíte pravidelne vymieňať batérie, keďže nie sú napájané cez kábel. Tento úkon síce obyčajne stačí vykonať tak raz za rok, napriek tomu je to však starosť navyše.

„Drôtové“ prvky alarmov komunikujúce cez kábel sú trvalo napájané zo zabezpečovacej ústredne. Sú tiež odolné voči rušičkám bezdrôtovej komunikácie a omnoho lacnejšie než bezdrôtové prvky.

Ak sa chystáte rekonštruovať, ideálne je namontovať klasické káblové senzory a prvky tam, kde je to možné a kde to nebude narúšať vzhľad miestnosti. Pre ostatné miestnosti či miesta, ktoré sú na očiach (okná, dvere), potom môžete zvoliť prvky bezdrôtové.

CCTV Installation and Repair Service, CCTV Security | Access Masters